www.trojmiasto.pl Oliwa

OLIWSKIE ZABYTKI


ZABYTKI:

ARCHIKATEDRA
KLASZTOR
Stary pałac opatów
Nowy pałac opatów
Szafarnia
Spichrz opacki
Spichrz klasztorny
Stajnia opacka
Dom Bramny
Kościół św. Jakuba
OLIWSKIE MŁYNY
POLANKI - DWORY
Dworek Saltzmanna
Willa Tannenheim
Ludolfina

DWOREK OGRODNIKA

Dworek Ogrodnika - fasada południowa Dworek Ogrodnika - fasada północna

Ul. Opacka 12

Poza granicą parku, w bezpośredniej bliskości jednego ze sztucznych pagórków usypanych na północno-wschodnim krańcu ogrodu znajduje się klasycystyczny dworek.

Około 1760 roku, na miejscu dawnego folwarku opackiego wzniesiona została rezydencja przeznaczona dla twórcy oliwskiego parku. Dworek został przebudowany przez kolejnego ogrodnika - Jerzego Saltzmanna. Parterowy budynek został wzniesiony na planie prostokąta i nakryty dwuspadowym dachem. Na dziedzińcu, przed głównym wejściem zachowały się słupki przedprożowe z początku XVIII w. W otoczeniu budynku dworu znajdują się dawne zabudowania gospodarcze oraz większa willa mieszcząca obecnie przedszkole.

Po II wojnie dworek został przejęty przez Skarb Państwa i użytkowany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Ogrodowych. Pod koniec XX wieku posiadłość została wynajęta przez firmę budowlaną Doraco, która podjęła się gruntownej renowacji dworu. W 2002 roku budynek stał się własnością korporacji. Oprócz siedziby firmy mieści się tu także Konsulat Republiki Węgierskiej.


www.trojmiasto.pl
Autor: Adam Kromer
(Zapraszam też na moją stronę poświęconą heraldyce)