ZABYTKI:
ARCHIKATEDRA
KLASZTOR
Stary pałac opatów
Nowy pałac opatów
Szafarnia
Spichrz opacki
Spichrz klasztorny
Stajnia opacka
Dom Bramny
Kościół św. Jakuba
OLIWSKIE MŁYNY
POLANKI - DWORY
Dworek Saltzmanna
Willa Tannenheim
Ludolfina
|
|
LUDOLFINA
(ul. Czyżewskiego 29, 31)
Ulica Czyżewskiego przed wojną nosiła nazwę Ludolphinerweg. Nazwa wiązała się z Dworem Ludolfina znajdującym się na północnym końcu drogi.
Posiadłość ta występuje na planach od 1822 roku - już pod nazwą Ludolphine. Dwór z założeniem parkowym, nieopodal istniejącej dawniej cegielni należał od 1877 roku do rodziny Braune, a od 1922 roku do Roberta von Kolkow. Dworek został wtedy rozbudowany. W tym samym czasie powstał pawilonik przy wjeździe na posesję. Część majątku została przyłączona do sąsiedniej posesji Stawowie (Hochwasser - obecnie w granicach Sopotu).
Tuż przed wojną w dworku znalazł swoją siedzibę Ewangelicki Związek Diakonisek. W 1957 roku posesja przeszła na własność Skarbu Państwa. W części parku założono ogródki szkolne i inspekty na użytek Zasadniczej Szkoły Terenów Zieleni (obecnie: Zespół Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych im. Władysława Szafera). Budynki dworu po renowacji zostały przekazane Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego (obecnie AWFiS).
Na dworek składa się kilka eklektycznych budynków. Część wschodnia, w której mieści się biblioteka AWFiS składa się z dwóch prostopadłych skrzydeł nad którymi wznosi się nakryta wielokątnym dachem wieża. Dawne budynki gospodarcze znajdują się w głębi, po południowo-wschodniej stronie posiadłości. W tej części dworku mieści się klub studencki TROPS, a w skrzydle południowym Katedra Medycyny Sportowej AWFiS.
Wokół dworu nadal można dostrzec ślady dawnego parku, podzielonego pomiędzy AWFiS i szkołę. W części szkolnej do dnia dzisiejszego zachowały się nieduże stawy zdobiące park.
|