www.trojmiasto.pl Oliwa

DWORY przy POLANKACH


ZABYTKI

DWORY:

DWÓR I
DWÓR II
DWÓR III
DWÓR IV
DWÓR V
DWÓR VI
DWÓR VII
"Dwór VIII"

DWÓR II - QUELLBRUNN - KRYNICA

Dwór II - przed wojna
Dwór II - obecnie
Dwór II - obecnie

ul. Polanki 124

Największy spośród dworów w Oliwie zespół architektoniczny zasłonięty jest przez inne budynki usytuowane przy trakcie ulicy Polanki. Mieszczą się w nich Instytut Pamięci Narodowej, Urząd Probierczy i Urząd Miar oraz Zespół Szkół Programów Indywidualnych. Dwór znajduje się w głębi za tymi budynkami.

Główny budynek dworu (piętrowy pałac w klasycystycznej formie) pochodzi z XVIII wieku. Oprócz niego w skład dworu wchodzi jeszcze kilka budynków z XVIII wieku: oficyny i kaplica cmentarna. Wszystkie odrestaurowane w ostatnich latach należą do klasztoru sióstr brygidek. Niegdyś ozdobą dworu był park, a w nim rzeźby przedstawiające alegorie czterech pór roku. Obecnie do tej tradycji nawiązuje znajdująca się na środku dziedzińca wewnątrz budynków dworu fontanna z grupą rzeźb.

Najstarsza wzmianka o posesji pochodzi z 1631 roku, kiedy była własnością Jana Wagnera. Potem właścicielem był Michał Kallenbach, następnie Johann von der Linde (zmarły 1646 - pochowany w kościele p.w. św. Jakuba). Kolejni odnotowani właściciele to: Ryszard de Roy (od 1658), Jan Chrystian Schreiber (od 1706), Aleksander Picard (1716-1730), Jan Eckeln-Hülsen, a następnie, w latach czterdziestych XVIII wieku, Ignacy Mathy. Wtedy powstał nowy budynek na fundamentach starego dworu, zabudowania gospodarcze oraz cykl rzeźb Jana Henryka Maissnera. Następnie dwór znajdował się w rękach Leonarda de Vogel (od 1759), i Karola Friese. Ostatnim prywatnym właścicielem był Daniel Scheffler (od 1805). W 1827 posesję przejęła Generalna Dyrekcja Towarzystwa Handlu Morskiego, a w 1833 urządzono w dworku przytułek, który istniał do końca II wojny światowej. Od 1945 roku posesja jako własność skarbu państwa znajdowała się w użytkowaniu jednostki wojskowej. Po wygaśnięciu zarządu nieruchomości przez MON w 1992 roku, wojewoda gdański przekazał popadający w ruinę dwór Archidiecezji Gdańskiej. Znalazły tu swoje miejsce siostry Zakonu Najświętszego Zbawiciela św. Brygidy. Głównym budowniczym klasztoru i utworzonego w nim Międzynarodowego Centrum Ekumenicznego został ksiądz prałat Henryk Jankowski. Centrum rozpoczęło oficjalnie działalność w dniu 25 kwietnia 1998 roku. Ponad rok później, 5 czerwca 1999 roku, gościł w Centrum papież Jan Paweł II,

Jan Paweł II w Centrum Ekumenicznym

Dwór II - obecnie


www.trojmiasto.pl
Autor: Adam Kromer
(Zapraszam też na moją stronę poświęconą heraldyce)