www.trojmiasto.pl Oliwa

DWORY przy POLANKACH


ZABYTKI

DWORY:

DWÓR I
DWÓR II
DWÓR III
DWÓR IV
DWÓR V
DWÓR VI
DWÓR VII
"Dwór VIII"

DWÓR V - JUTRZENKA - ANIELSKI DWÓR

Dwór V - przed wojną
Dwór V - obecnie
Dwór V - obecnie
Dwór V - obecnie
Dwór V - obecnie

ul. Polanki 117

Na rezydencje składają się dwa połączone budynki - południowy pochodzący z lat 1750-1760 i północny powstały około 1800 roku. Przetrwała też część założenia parkowego.

Najstarsza wzmianka o posesji pochodzi z 1654 roku, kiedy nabywa ją Mikołaj Cambier. Wśród późniejszych właścicieli pojawiają się: Nataniel Rücholds, pani de la Motte, Piotr Wastow, Nataniel Schultz (w latach 1714-1740), a potem rodzina Soermann. W drugiej połowie XVIII wieku powstał późnobarokowy dworek. Gdy na przełomie XVIII i XIX w. posiadłość przejął senator Jan von Franzius (był jej właścicielem do 1819 roku) - powstał drugi - klasycystyczny budynek dworu.
Ostatnim prywatnym właścicielem dworu był Sachsenhaus, który sprzedał posesję Zakładowi Ubezpieczeń w Wolnym Mieście Gdańsku. Później dwór włączono do zespołu szpitalnego, którego gmach zbudowano w 1931 roku. Od 1938 mieszkał w dworze prezydent Senatu Wolnego Miasta Gdańska - Artur Greiser.

Po II wojnie światowej posesja znalazła się w obrębie zespołu Szpitala Marynarki Wojennej. Jako, że dwór znalazł się w ten sposób w głębi terenu wojskowego dostęp do niego był niezwykle utrudniony. Pod koniec XX wieku dworek niszczał w zastraszającym tempie i sprawiał wrażenie porzuconego. Obecnie znalazł nowego właściciela, ale w 2008 roku dalsze zniszczenia sprawił pożar.


www.trojmiasto.pl
Autor: Adam Kromer
(Zapraszam też na moją stronę poświęconą heraldyce)