www.trojmiasto.pl Oliwa

DWORY przy POLANKACH


ZABYTKI

DWORY:

DWÓR I
DWÓR II
DWÓR III
DWÓR IV
DWÓR V
DWÓR VI
DWÓR VII
"Dwór VIII"

DWÓR III - DWÓR SCHOPENHAUERA

Dwór III
Dwór III - 1870
Dwór III

ul. Polanki 122

Pierwsza wzmianka o posesji pochodzi z 1625 roku, kiedy jej właścicielem stał się Helmich von Twenhusen. Do grona właścicieli należeli między innymi Georg von Wachsschläger (1638), Szymon von Boemen, Dawid Knade (1741) oraz Henryk Floris Schopenhauer (od 1784) ojciec słynnego filozofa Artura Schopenhauera, który w dworku spędził pięć lat dzieciństwa (1788-1793).
Po zajęciu Gdańska przez Prusy (w ramach II rozbioru Polski w 1793) Schopenhauerowie opuścili dwór na Polankach.
Kolejnymi właścicielami byli między innymi: - Piotr Finke (początek XIX w.). radca Lauchlan Mac Lean (1819), Franciszek Marschall (1843) i Dawid Zimmermann (1850).
W 1855 urządzono w dworze zakład leczniczy, a w 1869 przytułek dla sierot. Obecnie w posesji mieści się Schronisko dla Nieletnich i Instytut Ekspertyz Sądowych, a także Schronisko dla Ptaków Chronionych funkcjonujące przy Zarządzie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Ten ostatni ma swoją siedzibę po wschodniej stronie ulicy (Polanki 51).

Zachował się pochodzący z XIX wieku, później przebudowywany, piętrowy budynek dworu. Starszy i cenniejszy budynek z XVIII wieku budynek północny wyburzony został do parteru i przebudowany już po II wojnie światowej.


www.trojmiasto.pl
Autor: Adam Kromer
(Zapraszam też na moją stronę poświęconą heraldyce)