LINIA FILIACYJNA
Pramacierzą wszystkich klasztorów cysterskich było opactwo w Citeaux (Cistertium).
W latach 1113-1115 powstały cztery najstarsze filie w La Ferte, Pontigny, Clairvaux i Morimond. Pramacierz i filie stworzyły szeroką sieć klasztorów cysterskich tworząc własne linie filiacyjne.
Zdecydowana większość klasztorów cysterskich w Polsce powstała jako pośrednie filie opactwa w Marimond. Natomiast opactwo w Oliwie powstało w linii filiacyjnej Clairvaux, jako bezpośrednia filia opactwa w Kołbaczu (fund. 1173), a pośrednia - opactwa w Esrom (fund. 1153).
DATA FUNDACJI
1170
Kronika oliwska (z połowy XIV wieku) wymienia jako fundatora (zobacz niżej) księcia Subisława ale nie podaje daty założenia klasztoru. W dopisku (zapewne z XIV wieku) widnieje data 1170 rok - jako data fundacji. Tę właśnie datę podają inne źródła i inskrypcje klasztorne - prawdopodobnie wszystkie za wspomnianym dopiskiem.
(Kodeks cystersów koronowskich podaje dwie datacje fundacji klasztoru oliwskiego - jedna z wersji to rok 1171 - prawdopodobnie jest to błędny zapis daty 1170 podany za Kroniką oliwską).
1175
Annales cistercienses (Roczniki cysterskie) pod datą 1175 wspominają opactwo oliwskie.
Tę samą datę (jako jedną z dwu datacji - zobacz wyżej) podaje Kodeks cystersów koronowskich.
Powyższe daty (a już na pewno - 1170) należy chyba jednak odrzucić, choćby z tego powodu, że opactwo w Kołbaczu organizowało się w 1173-1174 i trudno sobie wyobrazić, żeby tak młode opactwo mogło wysłać konwent do Oliwy.
1178
Datę 1178 podaje Przywilej Sambora. W dokumencie tym książę Sambor nadaje przywileje istniejącemu już klasztorowi.
Taką samą datę podaje (prawdopodobnie za Przywilejem) Jan Długosz.
Istniejący dokument to kopia (albo falsyfikat stworzony w celu rozszerzenia nadanych przywilejów) powstała w połowie XIII wieku. Oryginalny Przywilej powstał zapewne później niż w 1178 roku, ale ze wcześniejszą datacją.
2 lipca 1186
Autentyczny dokument z 1277 roku wystawiony przez księcia Mściwoja II podaje datę założenia klasztoru oliwskiego na 2 lipca 1186.
Datę tę potwierdzają roczniki klasztorów w Kołbaczu i w Danii.
Obecnie rok 1186 jest powszechnie przyjmowany za datę fundacji oliwskiego opactwa. Możliwe, że wstępne negocjacje z cystersami odbyły się wczeniej, a cystersi odwiedzili wieś, gdzie powstał potem klasztor (może nawet było to w roku 1178 - patrz wyżej). Jednak oficjalne objęcie klasztoru przez konwent cysterski odbyło się właśnie w 1186 roku.
FUNDATOR
SUBISŁAW (SOBIESŁAW)
SAMBOR
|