www.trojmiasto.pl Oliwa

OLIWSKIE ZABYTKI


ZABYTKI:

ARCHIKATEDRA
KLASZTOR
Stary pałac opatów
Nowy pałac opatów
Szafarnia
Spichrz opacki
Spichrz klasztorny
Stajnia opacka
Dom Bramny
Kościół św. Jakuba
OLIWSKIE MŁYNY
POLANKI - DWORY
Dworek Saltzmanna
Willa Tannenheim
Ludolfina

PAŁAC OPATÓW - tzw. STARY

stary Pałac Opatów - sciana zach
stary Pałac Opatów - sciana wsch
stary Pałac Opatów

W parku oliwskim (ul. Cystersów 18)

Pałac Opatów, wokół którego powstał park zbudowano w wschód od kościoła klasztornego. Rezydencja składa się z dwóch podobnych rozmiarami budynków. Skrzydło wschodnie, zwane Starym Pałacem Opatów, pochodzi zapewne z XV wieku. W piwnicach zachowało się gotyckie sklepienie krzyżowe. Przetrwały też fragmenty średniowiecznych murów, dziś częściowo odsłonięte. Budynek został zniszczony wraz z klasztorem w 1577 roku przez gdańskich żołnierzy. Kronika oliwska wspomina, że dwa lata później opat Geschkau przeniósł się do wnętrz "domu książęcego, gdzie zwykli mieszkać dawni fundatorzy klasztoru". Trudno orzec, kiedy powstała tradycja mówiąca, że Stary Pałac Opatów powstał w miejscu dawnej rezydencji książęcej, ale nie można znaleźć dowodów potwierdzających owo przekonanie.

W połowie XVIII wieku obok został zbudowany nowy pałac opatów. Po kasacie klasztoru (1831) obydwa budynki należały do Józefa Hohenzollern-Hechingen (ostatniego opata komendatoryjnego), potem były opuszczone, a w latach 1869-1888 stanowiły własność Marii Hohenzollern-Hechingen. Następnie zostały przejęte przez urzędników państwowych Prus, a potem Wolnego Miasta Gdańska.

W 1927 otworzone zostało muzeum historii ziemi gdańskiej (Staatliches Landesmuseum für Danziger Geschichte). Pod koniec wojny Niemcy wykorzystywali budynki jako magazyn, który spłonął w 1945 roku.

Budynek został odbudowany w latach 1958-1965.

W starym pałacu przez jakiś czas mieściła się siedziba Instytutu Budownictwa Wodnego PAN.

Obecnie w obydwu budynkach znajduje się Oddział Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku.
W części skrzydła mieści się także restauracja.

(zobacz stronę www Muzeum Narodowego w Gdańsku).


www.trojmiasto.pl
Autor: Adam Kromer
(Zapraszam też na moją stronę poświęconą heraldyce)